Akcja „Zapal znicz pamięci”

"Zapal znicz pamięci" to wspólna akcja pięciu pionów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, a także Radia Poznań, Radia Plus, Radia Łódź, Polskiego Radia Katowice i Polskiego Radia Pik. Przedsięwzięcie objął swoim patronatem prezydent Andrzej Duda. W ramach tego wydarzenia zapalane są znicze w miejscach niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej.

Już w sobotę 21 października wspólnie z przedstawicielami uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, delegacja naszej szkoły udała się do Niewolna, gdzie zapaliła znicze przy obelisku w miejscu kaźni obrońców Niewolna i Trzemeszna z 1939 roku, a także przy pomniku upamiętniającym tychże bohaterów. Następnie udaliśmy się do Kocinia, gdzie uczciliśmy pamięć 27 Polaków rozstrzelanych tam, w dniu 5 października 1939 roku.

Z kolei w niedzielę zapaliliśmy znicze na trzemeszeńskim cmentarzu, między innymi na zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej.

Fotografie udostępnił Pan Maciej Adamski

Autor: Przemysław Woźny