Nie taki język straszny, czyli Dzień z Językiem Polskim

W tym roku już  po raz trzeci w naszej szkole odbył się Dzień z Językiem Polskim. Zabawa i nauka jednocześnie, polegały na tym, iż tydzień wcześniej uczniowie musieli  wykonać plakaty, ilustracje, kartki i obrazki z informacjami dotyczącymi lektur szkolnych, poprawności językowej, frazeologizmów i przysłów z życia codziennego, pochodzenia oraz ciekawostek o języku polskim, a także różnych łamańców językowych.

16 listopada na ścianach naszej szkoły znalazły się piękne i kolorowe prace zrobione przez uczniów z poszczególnych klas gimnazjalnych. Zadaniem pozostałych gimnazjalistów było zapoznanie się z ich treścią do poniedziałku. We wtorek,  lekcje języka polskiego, na podstawie przygotowanych przez uczniów materiałów, przygotowali w formie konkursów ( krzyżówek, quizów, kalamburów) i przeprowadzili nasi nauczyciele poloniści. Gimnazjaliści w każdej z klas zostali podzieleni na grupy. Uczniowie  z grup, które wypadły najlepiej,  otrzymali oceny celujące.

Ten dzień pokazał nam uczniom, jak bardzo należy zwracać uwagę na poprawność językową, ponieważ w czasach krótkich komunikatów w formie sms-ów oraz komentarzy na portalach społecznościowych zapominamy nie tylko o bogatym zasobie leksykalnym języka polskiego, ale również o poprawnych formach gramatycznych.

Przypomnijmy słowa Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Autor: Oliwia Kostka