Zapal Znicz Pamięci

20 października miała miejsce kolejna edycja akcji Zapal Znicz Pamięci, której celem  przypomnienie  dramatycznych losów mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy.  Uczestnicy akcji zapalają w niedzielne południe znicze w miejscach kaźni i męczeństwa. W tym roku akcja ma przypominać również o wielkiej fali wysiedleń do Generalnego Gubernatorstwa  jaka nastąpiła już od września 1939 r.

Do udziału w akcji po raz drugi  przyłączyli się trzemeszeńscy gimnazjaliści zachęcani przez swoich nauczycieli i wychowawców: Danutę Grzegorek, Iwonę Łaniecką, Bożenę Łukiewską, Barbarę Starostę, ks. Piotra Szcześniaka, Przemysława Woźnego i Macieja Adamskiego. Tym razem akcje zaplanowano na dwa dni. Już w sobotę w południe zapalono znicze w Niewolnie, podtrzemeszeńskiej wsi, w której 10 września 1939 r. rozstrzelano kilkunastu obrońców Trzemeszna, pobliskim Kociniu, w którym 5 października 1939 r. rozstrzelano 27 Polaków oraz w Wydartowie w miejscu rozstrzelania 7 osób zaangażowanych w Staż Obywatelską. W sobotniej akcji uczestniczyli Monika Ferenc, Jagoda Woźniak, Marta Kuchta, Weronika Wańkowicz, Wiktor Adamski, Daniel Okleciński, Daria Bogusiewicz i Jan Adamski (SP nr 1 w Trzemesznie) wraz z opiekunami Przemysławem Woźnym i Maciejem Adamskim.

Natomiast w niedzielę po grupa gimnazjalistów wraz z nauczycielami oraz prefektem ks. Piotrem Szcześniakiem oraz mieszkańcami Trzemeszna udała się na cmentarz parafialny by zapalić znicze na zbiorowej mogile.  Zapalaniu zniczy towarzyszyła modlitwa za zmarłych i krótkie wystąpienie na temat okupacji i wysiedleń mieszkańców Trzemeszna w czasie wojny.  Znicze zapłonęły również w mieście pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Szymańskiego, przedwojennego burmistrza Trzemeszna, zamordowanego w 1939 r. oraz na rynku pod tablica poświęconą Wojciechowi Bąkowi, działaczowi ludowemu z pobliskiego Kozłowa także zamordowanemu w 1939 r.

Autor artykułu: Maciej Adamski